wtorek, 25 czerwca 2013

Rozstępy - jak im zapobiegać?

Cienkie paski wyglądające jak blizny poprzedzielane zdrową skórą. Choć rozstępy są powszechnym zjawiskiem wstydzimy się ich, ukrywamy i stresujemy się tym, że ktoś je zobaczy. Nic więc dziwnego, że mogą być przyczyną wielu kompleksów, wśród dziewczyn, jak i chłopców. Kto narażony jest na rozstępy i jak z nimi walczyć? Zobacz nasze podpowiedzi! 



Skąd się biorą rozstępy?
 

> Rozstępy powstają przede wszystkim wtedy, gdy nasz organizm produkuje zwiększoną ilość kortyzolu, a więc tzw. hormonu stresu. Zwiększona jego obecność w krwi uszkadza funkcjonowanie komórek wytwarzających kolagen i elastynę, które to są podstawą dla jędrnej i sprężystej skóry. Zdrowe włókna kolagenu są bardzo wytrzymałe, jednak gdy zostaną wytworzone przez uszkodzone fibroblasty, stają się kruche. W takiej sytuacji zamiast rozciągać się – pękają i tak właśnie powstają rozstępy. 

> Z powodu zaburzeń hormonalnych, narażone na nie są głównie nastolatki w okresie dojrzewania, kobiety w ciąży, czasem również te stosujące antykoncepcję hormonalną, oraz osoby, które biorą sterydy. 

Bez względu na płeć jest spore prawdopodobieństwo, że rozstępy pojawią się u osób, które mają problem ze skokami wagi, a więc często i/ lub szybko chudną i tyją. Rozstępy mogą się więc pojawić nawet u bardzo chudych osób. 

> Nieodpowiednia dieta, to kolejna przyczyna powstawania rozstępów, szczególnie jeśli w jadłospisie brakuje produktów zawierających witaminy (A, C, E, PP, B5) i pierwiastków takich jak cynk i krzem. Dlatego też na rozstępy narażone są osoby stosujące drastyczne diety odchudzające i ci, którzy lubią wysoko przetworzone jedzenie, a więc żywią się głównie fast foodami oraz wszelkimi gotowymi daniami. 

> Dodatkowo, szczególnie u chłopców, rozstępy mogą pojawić się w momencie zbyt szybkiego wzrostu lub przez mocno obciążające treningi. Problem ten szczególnie znany jest kulturystom. 

> Przyczyną mogą być również predyspozycje genetyczne

Jak je usunąć? 

Niestety, mamy złą wiadomość dla tych, którzy chcą się pozbyć rozstępów. Nie istnieją bowiem skuteczne zabiegi pozwalające na ich 100% usunięcie :(. Nie zostały wyprodukowane także żadne magiczne kremy, peelingi, żele czy olejki, które raz na zawsze są w stanie poradzić sobie z tymi niechcianymi kreskami. Jedyną opcją jest zabieg operacyjny, który polega na... wycięciu kawałka skóry, co oczywiście wiąże się pozostawieniem blizny. 

Wszelkie super drogie zabiegi laserowe również nie wygrywają z rozstępami w 100%. Oczywiście, potrafią ujędrnić naszą skórę i rozjaśnić ciemniejsze blizny, ale jednocześnie wyczyszczą nasz portfel, ponieważ taki zabieg, w zależności od części ciała kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych :(. 

Można jednak sprawić, by rozstępy stały się mniej widoczne. Chodzi szczególnie o te ciemniejsze. Wtedy faktycznie pomocne są balsamy i kremy, które powodują rozjaśnienie rozstępów i ujędrnienie skóry. Są one jednak skuteczne tylko wtedy, gdy naprawdę regularnie, i przez dłuższy czas, będą stosowane! 

Jedno jest pewne - o skórę z rozstępami trzeba konsekwentnie dbać. Po co? Jeśli są one źródłem twoich kompleksów, nie pozwól aby pojawiło się ich więcej! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz